8 Aralık 2012 Cumartesi

Vitamin Çorbası


Ben oğlum doğduğundan beri çeşitli çorbalar yapmaya daha bir yoğunluk verdim.Bebekler vitaminli çorbaları içsin ve sağlıklı bir şekilde büyüsünler.

Malzemeler;

1 adet patates
1adet havuç
1 adet kabak 
3 adet domates(kışın bulması çok güç,ben yazdan hazırlamıştım sosları)
tel şehriye
kuru nane
tuz

Patates,havuç küpküp kesilir ve az yağda kavrulur.Üzerine domates rendesi eklenir ve yaklaşık 4 su bardağı su ilave edilerek pişirilmeye bırakılır.Havuçlar diriliğini kaybetmeye başlayınca küp kesilen kabaklar ve tel şehriyede eklenir ve pişirilir.Çorbanın altı kapatılmadan önce de tuz ve kuru nanesi ilave edilir.

Not:Kuru nane özellikle gazlı bebekler için etkilidir.Malesef ben çok çektim:(

Afiyet olsun...

1 yorum:

  1. Rolex is a perfect example of hublot replica uk this: despite the seemingly massive interest in newer designs, unless you head to some of the aftermarket customizers, you will not be breitling replica able to get your hands on a lime green Submariner (and perhaps that is for good reason) or a "tribute," vintage-inspired Rolex straight breitling replica sale from the company. The chaps over at Project X, an independent company providing customizations to original fake hublot brand manufacturers' watches, have tackled a particular Rolex that we do not often see customized: the Rolex Daytona. Apparently, this is not their first rodeo with the Rolex Daytona fake cartier either. Back in 2010, they had three limited-edition series, which easily sold out.

    YanıtlaSil